Filtrace bazénové vody

Údržba vody v bazénu se čistí dvěma vzájemně provázanými systémy. Filtrací, která vodu prohání skrz pískový či jiný filtr, a zbavuje ji mechanických nečistot. Druhým nezbytným systémem údržby vody v bazénu je dezinfekce.

Kvalita filtrace je pro údržbu vody v bazénu zásadní. Bude v běhu vždy několik hodin v kuse, proto ji vybírejte velmi pečlivě. Každé filtrační zařízení se skládá z čerpadla a filtrační nádoby s pískem. Při výběru filtrace zohledněte i bazénovou vodu. Například slaná voda v bazénu má nepopiratelně pozitivní vliv na lidský organismus, ale stejně tak devastující vliv na méně kvalitní kovové součásti bazénových technologií. Při výběru filtrace vybírejte takovou, která má deklarované užití i pro bazény se slanou vodou.

Bazénová filtrace

Písková filtrace v nadzemním prostoru pro technologii

Bazénová filtrace v šachtici

Písková filtrace v nadzemním prostoru pro technologii

 

Písková nebo kartušová filtrace?

Písková filtrace pracuje na jednoduchém principu, který využívali i zlatokopové v rýžovištích. Čerpadlo nasává vodu do filtrační jednotky, v níž je speciální písková křemičitá náplň (optimální zrnitost písku doporučujeme mezi 0,5 až 1,2 mm). V písku se nečistoty zachytí a voda se vrací do bazénu zbavená všeho smetí.

Kartušová filtrace pracuje na principu papírového filtru. Je vhodná pouze do malých bazénů, neočekávejte od ní žádný oslnivý výkon. Zatímco písek se snadno propírá, papírový filtr v kartušové filtraci se musí vyjmout a složitě čistit. Spotřeba filtrů do kartušové filtrace je i u malých nafukovacích bazénů několik za sezonu. Naším zákazníkům montujeme vždy jen pískové filtrace.

 

Jaké filtrační médium můžeme použít?

Standardní náplní je křemičitý písek, který je schopen odstranit z vody nečistoty o velikosti 20 mikronů a více. Pro představu bílá krvinka má 25 mikronů, lidský vlas 50 mikronů. Menší nečistoty musí zničit samotná dezinfekce vody - UV lampa, chlor atd. Filtrační písek obsahuje jemné zrnka s ostrými hranami, kterými zachycuje nečistoty. Za pár let se ostré hrany omíláním vody stanou hladkými a ztratí tak svoji filtrační schopnost. V tom případě musíte písek vyměnit. Písek se mění v závislosti na jeho znečištění po 3 - 5 letech.

Namísto písku lze použít i jiné materiály - zeolit, filtrační sklo, filtrační kuličky atd. Vaše filtrace však musí tyto materiály podporovat, jinak může dojít k poškození filtrace. Do filtrace používejte vždy filtrační náplň, která se uvádí v návodu k použití filtrace.

Zeolit má celou řadu výhod oproti písku - má lepší filtrační schopnost (zachytí více nečistot než písek), bazén nepotřebuje tolik chloru a není potřeba takové množství zeolitu jako písku. Zeolit však bývá o něco dražší než klasická písková náplň.

Filtrační sklo je relativně nový filtrační materiál, který se pyšní lepší filtrační schopností než písek. Potřeba výměny není také tak častá jako o filtračního písku. Vydrží až 2x déle než písková náplň. Filtrační sklo má vyšší hmotnost než písek a tak postačí dát do filtrační nádoby cca o 20% méně filtračního skla než v případě písku. Z důvodu pomalejšího opotřebení, stačí filtrační náplň vyměnit třeba po 5 letech a výše.

Dalším moderním filtračním médiem jsou filtrační kuličky, které mají excelentní účinnost - umí absorbovat větší množství nečistot. Zachytí i nečistoty o velikosti 0,003 mm. Pro srovnání - filtrační písek zachytí nečistoty o hrubosti 5 - 10x vyšší. Jsou lehké a manipulace s nimi je velmi snadná. Navíc filtraci, díky své lehkosti tak neopotřebovává. Díky nízké tlakové ztrátě (cca 0,02 bar) ušetříte za energii.  Filtrační písek má přibližně 10x vyšší tlakovou ztrátu díky své hmotnosti. Ani potřeba propírání média není tak častá. Písková náplň by se měla proplachovat 4x častěji než filtrační kuličky. Na druhou cena takového média je několikanásobně vyšší než písku. Návratnost se však uvádí už do dvou let provozu filtrace. Filtrační kuličky jsou vhodné téměř do každé pískové filtrace.

Jak na údržbu?

Jedinou možnosti jak udržovat pískové filtry je jejich zpětné proplachování. Tím se písek čistí od nečistot a čerpadlo odpadní vodu vhání do odpadu. Hlavní ventil filtrace otočíte do polohy pro zpětný proplach. Zhruba 1-2x měsíčně doporučujeme písek proprat. To provádějte zásadně při vypnutém čerpadle, protože jinak si filtraci můžete poškodit. Údržba a čištění filtračního systému prodlužuje jeho životnost. Všechny pískové filtry používají manometr, který nám sám řekne, kdy je potřeba čištění nebo proplachování.

 

Jak účinnou filtraci potřebujeme?

Voda v bazénu by měla projít filtrací zhruba 1 x za 4-5 hodin. U jednotlivých filtrací se setkáte s filtračním výkonem, které vycházejí z jejich účinnosti. Pro správný výpočet potřebujete znát objem vody bazénu. Například bazén Nela má objem 24 m3, filtrace poběží každých 5 hodin = 24 / 5 = cca 5 m3. Filtrace bývají dimenzovány do vzdálenosti 10 metrů od bazénu. Musíte-li filtraci osadit dále od bazénu, doporučujeme zvolit o řád vyšší výkon. V tomto případě se nabízí jako dostatečná filtrace o výkonu 6 m3. To však není dostatečné vezmeme-li v úvahu, že budete chtít do budoucna připojit do okruhu tepelné čerpadlo, solinátor či jinou technologii. Připojená zařízení mají tlakové ztráty, které vyšším výkonem vykompenzujete. Pokud navíc budete využívat bazénový vysavač, tak vyšší výkon filtrace jistě oceníte. Pro bazén Nela doporučíme tedy filtraci o výkonu 9 m3.

Jaká filtrační zařízení instalujeme u našich zákazníků?

U našich zákazníků instalujeme ověřené značkové filtrační technologie – především pískovou filtraci TOP VF 450 NOX 12M a TOP VF 500 NOX 12M s výkonem 9 a 12 m3. Čerpadla jsou určena pro jakýkoliv typ dezinfekce bazénové vody. Filtrační nádoba vyrobena z HDPE (polyethylen s vysokou hustotou), proto je schopna odolat tlaku až 4 bary. Samonasávací čerpadlo NOX má celoplastovou čerpadlovou část a povrchově upravenou hliníkovou skříň motoru. Hřídel je vyrobena z nerez oceli AISI 420 a zatěsněna grafitovou mechanickou ucpávkou. Filtr obsahuje speciální dvojitý filtrační kříž pro maximálně efektivní filtrování vody. Mezi největší výhody patří:

  • plocha filtrační vrstvy větší až o 30 %
  • menší frekvence zpětného proplachu
  • unikátní těsnění mezi filtrem a 6cestným ventilem
  • klem se utahuje bez použití nářadí
  • tělo filtru HPDE
  • snadná instalace, údržba a výměna
Bazénová filtrace TOP VF 450 NOX

Filtrace TOP VF 450 NOX

Laminátové bazény Krajča

Zavolejte nám!

Poradíme Vám s výběrem bazénu, vhodného bazénového příslušenství i zastřešení.

Nebojte se nás zeptat na cokoli, co Vás zajímá.

Volejte bazénového specialistu

+420 603 864 539