Filtrace bazénové vody

Údržba vody v bazénu se čistí dvěma vzájemně provázanými systémy. Filtrací, která vodu prohání skrz pískový či jiný filtr, a zbavuje ji mechanických nečistot. Druhým nezbytným systémem údržby vody v bazénu je dezinfekce.

Kvalita filtrace je pro údržbu vody v bazénu zásadní. Bude v běhu vždy několik hodin v kuse, proto ji vybírejte velmi pečlivě. Každé filtrační zařízení se skládá z čerpadla a filtrační nádoby s pískem. Při výběru filtrace zohledněte i bazénovou vodu. Například slaná voda v bazénu má nepopiratelně pozitivní vliv na lidský organismus, ale stejně tak devastující vliv na méně kvalitní kovové součásti bazénových technologií. Při výběru filtrace vybírejte takovou, která má deklarované užití i pro bazény s automatickým solinátorem.

Písková filtrace v nadzemním prostoru pro technologii

Písková filtrace v nadzemním prostoru pro technologii

Písková nebo kartušová filtrace?

Písková filtrace pracuje na jednoduchém principu, který využívali i zlatokopové v rýžovištích. Čerpadlo nasává vodu do filtrační jednotky, v níž je speciální písková křemičitá náplň (optimální zrnitost písku doporučujeme mezi 0,6 až 1,2 mm). V písku se nečistoty zachytí a voda se vrací do bazénu zbavená všeho smetí. Zhruba 1x měsíčně doporučujeme písek ve filtraci proprat. Při takovém zacházení stačí celou pískovou náplň vyměnit jednou za několik let.

Kartušová filtrace pracuje na principu papírového filtru. Je vhodná pouze do malých bazénů, neočekávejte od ní žádný oslnivý výkon. Zatímco písek se snadno propírá, papírový filtr v kartušové filtraci se musí vyjmout a složitě čistit. Spotřeba filtrů do kartušové filtrace je i u malých nafukovacích bazénů několik za sezonu.

Jak účinnou filtraci potřebujeme?

Pro výpočet vhodného výkonu pískové filtrace stačí trocha fyziky. Veškerá voda v bazénu by měla projít filtrací zhruba 1 x za 5 hodin. U jednotlivých filtrací se setkáte s filtračním výkonem, které vycházejí z jejich účinnosti.  Pro správný výpočet potřebujete znát objem vody bazénu. Například bazén Nela má objem 24 m3, filtrace poběží každých 5 hodin = 24 / 5 = cca 5 m3. Filtrace bývají dimenzovány do vzdálenosti 10 metrů od bazénu. Musíte-li filtraci osadit dále od bazénu, doporučujeme zvolit o řád vyšší výkon. Totéž platí, pokud máte v systému zapojeno některé zařízení, které může snižovat průtok vody (např. salinátor, výměníkový ohřev, solární ohřev atd.).

Jaká filtrační zařízení instalujeme u našich zákazníků?

U našich zákazníků instalujeme ověřené značkové filtrační technologie – především filtraci TOP VF 450 NOX 12M a TOP VF 500 NOX 12M s výkonem 9 a 12 m3. Čerpadla jsou určena pro jakýkoliv typ dezinfekce bazénové vody. Filtrační nádoba vyrobena z HDPE (polyethylen s vysokou hustotou), proto je schopna odolat tlaku až 4 bary. Samonasávací čerpadlo NOX má celoplastovou čerpadlovou část a povrchově upravenou hliníkovou skříň motoru. Hřídel je vyrobena z nerez oceli AISI 420 a zatěsněna grafitovou mechanickou ucpávkou. Filtr obsahuje speciální dvojitý filtrační kříž pro maximálně efektivní filtrování vody. Mezi největší výhody patří:

  • plocha filtrační vrstvy větší až o 30 %
  • menší frekvence zpětného proplachu
  • unikátní těsnění mezi filtrem a 6cestným ventilem
  • klem se utahuje bez použití nářadí
  • tělo filtru HPDE
  • snadná instalace, údržba a výměna

Filtrace TOP VF 450 NOX

Zavolejte nám!

Poradíme Vám s výběrem bazénu, vhodného bazénového příslušenství i zastřešení.

Nebojte se nás zeptat na cokoli, co Vás zajímá.

Volejte bazénového specialistu

+420 603 864 539