Jak ohřívat bazénovou vodu?

Technologie ohřevu vody jsou v porovnání s našimi prvními bazény před třiceti lety o světelné roky dál. Dnes si už může dovolit ohřívat vodu ve svém bazénu opravdu každý. Vedle komfortního pocitu ohřev vody, zvlášť v kombinaci se zastřešením, prodlužuje koupací sezonu o dlouhé měsíce.

Zateplení stěn a dna bazénu

Myslete velkoryse a počítejte se zateplením bazénu už před jeho koupí. Všem svým zákazníkům doporučujeme zateplení bazénové vany tvrzeným polystyrenem XPS, který odolává dlouhodobě zvýšené zemní vlhkosti.  Při stavebních pracích počítejte se zateplením nejen stěn, ale dna bazénu. Zateplením bazénu dlouhodobě ušetříte nemalé částky při ohřevu vody a současně zvýšíte komfort koupání, protože díky izolační vrstvě budou stěny bazénu teplejší na dotek.

Zastřešení bazénu

Zastřešení bazénu není žádný luxus, ale racionální rozhodnutí. Zjednodušíte si údržbu bazénu a výrazně zlevníte jeho provoz. A především, zakrytím bazénu chráníte děti nebo domácí mazlíčky před tragédií. Zakrytí bazénu tepelně izolační plachtou, bezpečnostními lamelami nebo dokonce zastřešením brání ochlazování a odpařování vody. A každý rozumný majitel bazénu ví, že zastřešený bazén znamená méně práce s ním.

Cena zastřešení se odvíjí od zvoleného typu zastřešení a samozřejmě velikosti bazénu, počítejte s částkou v řádu desítek tisíc. U vyšších zastřešení se ceny pohybují v cenách přes 120 000 Kč a více.  Avšak je to investice na dlouhá léta. Prodlužujete si koupací sezonu, snižujete náklady na údržbu a díky skleníkovému efektu i energie vynaložené na ohřev a samozřejmě prodlužujete životnost bazénu.

Našim zákazníkům při řešení návrhu bazénu vždy doporučujeme počítat s budoucím zastřešením a ohřevem vody. Při přípravě je to zanedbatelná položka a Vy jste připraveni, až budete chtít časem zvýšit komfort svého koupání. Máme mnoho zákazníků, kteří si vystačí jen se zastřešením. Ale pokud by Vám jen sluníčko nestačilo, na dopojení ohřevu vody nám stačí dvě hodiny času.

Solární ohřev

Solární kolektory jsou populární environmentální variantou, jak ohřívat vodu v bazénu. Umisťují se na místo, kam dopadá maximum slunečních paprsků. Počet panelů se odvíjí od velikosti bazénu a jednotlivé panely se propojují hadicemi. Pokud si přejete udržovat konstantní teplotu vody, lze solární kolektory doplnit automatickou regulací. Vstupní investice do solárních kolektorů je cca od několika tisíc výš, výhodou je po mnoho let bezúdržbový provoz.

Solární kolektory však fungují, pouze pokud svítí slunce, při zatažené obloze Vám mohou naopak vodu v bazénu dokonce vychladit. Navíc množství spojů zvyšuje riziko netěsnosti a též se obtížně zazimovávají, proto jejich použití nedoporučujeme. 

Za daleko účinnější způsob ohřevu vody považujeme zastřešení. Svítí-li slunce a solární panel by ohříval vodu, ohřívá se skleníkovým efektem voda skrze zastřešení bazénu. Pokud je zataženo, průchodem vody přes solární panel se voda spíše ochlazuje. V takovém případě zastřešení alespoň snižuje chladnutí bazénu.

Elektrický ohřev

Elektrické přímotopy jsou v ohřívání vody velmi účinné, ale jejich provoz je velmi drahý. Dříve se elektrické vytápění používalo poměrně často, ale dnes doporučujeme daleko efektivnější technologii tepelného čerpadla, které oproti elektrickému ohřevu funguje až 9x levněji.

Tepelný výměník

Díky výměníku můžete ohřívat vodu v bazénu energií z topného okruhu Vašeho domu, z automatického kotle na uhlí či plynového. Výměník se postará o oddělení těchto dvou okruhů (vody v bazénu a zdroje energie) a také o distribuci tepla ze zdroje do vody. Někdy se setkáváme s dotazem na vytápění bazénu plynem.  Z ekonomického hlediska je to nesmysl.  Uvažujte raději tepelné čerpadlo, je to mnohem racionálnější volba.

Tepelné čerpadlo

Tento způsob ohřevu kombinuje výhody solárního a elektrického ohřevu. Čerpadlo využívá z 20 % elektrickou energii a z 80 % okolní vzduch. Proto získáte například 9,8 kilowattu tepelné energie za dva kilowatty elektrické energie. Pro lepší představu: u elektrického ohřevu je tento poměr cca čtyřikrát nevýhodnější – pouze 1 : 1. Kvalitní tepelné čerpadlo lze pořídit od cca 25 tisíc korun bez DPH, ale samozřejmě záleží na velikosti bazénu. S vyšším objemem vody se zvyšují i nároky na výkon čerpadla.

Bazénové tepelné čerpadlo je spolu se zastřešením bazénu ten nejvhodnější způsob ohřevu vody. Tepelné čerpadlo využijete především na jaře a na podzim, když na ohřev vody nestačí sluníčko a zastřešení. Přes léto je tepelné čerpadlo většinou vypnuté. Kvalitnějšími jednotkami lze vodu případně i chladit, pokud byste v parném létě chtěli chladnější osvěžení.

Bazénové tepelné čerpadlo Brilix XHP FD PLUS

Tepelná čerpadla se neliší jen svým výkonem, ale samozřejmě také kvalitou a efektivitou. Zatímco u osvětlení bazénu doporučujeme spíše levné halogenové technologie, u tepelných čerpadel si raději připlaťte za kvalitní jednotku. Dražší vstupní cena je vyvážena levným provozem a delší životností, takže se Vám vstupní náklady rychle vrátí.

Výrobci totiž většinou uvádí výkony a efektivnost při cca 24–26 °C teploty vzduchu, ze které teplo odebírají. Pokud však je venku tak teplo a Vy máte bazén zastřešený, je tepelné čerpadlo vypnuté, protože vodu ohřívá slunce. Bazén potřebujete vyhřívat, když je venku 10–20 °C. Bohužel to levnějším jednotkám dochází dech. Ve výsledku pak tyto jednotky musí běžet celý den a někdy ani tak vodu dostatečně neohřejí. Naopak dobře zvolené kvalitnější tepelné čerpadlo zajistí teplou vodu od dubna do listopadu s nízkými provozními náklady.

Efektivita tepelného čerpadla se označuje faktorem COP. Číslo tohoto faktoru znamená, kolik kW tepla vyrobí tepelné čerpadlo z jedné kW odebrané z elektrické sítě. V praxi to znamená, že například tepelné čerpadlo s faktorem COP 9 vyrobí z 1 kW odebrané z elektrické sítě celkem až 9 kW tepla. Zjednodušeně řečeno, ze zásuvky odeberete a zaplatíte jen jednu kWh, ale celkem jich získáte až 9.

Jaká tepelná čerpadla nabízíme?

Našim zákazníkům nabízíme léty osvědčená tepelná čerpadla od společnosti Brilix - XHP FD PLUS a Aquark Mr Silence MSC. Výkon dimenzujeme podle objemu bazénu. Provozní podmínky tohoto čerpadla jsou od +10 - 45 °C umí vodu jak ohřívat, tak v parných dnech i chladit. Tepelné čerpadlo Aquark Mr Silence je revoluční bazénové tepelné čerpadlo, které využijete jak v létě, tak v zimě. Je extrémně tiché, šetrné k životnímu prostředí a můžete ho ovládat mobilním telefonem i na dálku.

Dimenzování tepelných čerpadel

Objem bazénu Doporučený optimální výkon tepelného čerpadla
0–20 m3 5–10 kW
20–30 m3 10 kW
30–40 m3 13,5 kW
40–50 m3 17,5 kW

3-cestný obtokový systém pro tepelné čerpadlo

Příprava na instalaci tepelného čerpadla

Pokud o tepelném čerpadlu uvažujete do budoucna a nechcete je připojovat hned, pak doporučujeme nechat si vyhotovit samostatně uzavíratelný okruh. Do systému potrubí se mezi filtraci a bazén vsadí 3 uzavírací kohouty, které umožní kdykoli snadno připojit do okruhu další technologii, aniž by došlo k úniku vody nebo jiným komplikacím. 

Standardně se doporučuje montovat tento obtokový systém pro montáž jakékoli přídavné technologie, jako je úprava slané vody, automatické dávkování pH či chloru, ohřev tepelným čerpadlem, solární ohřev apod. Tato malá investice Vám v budoucnu ušetří řadu komplikací, práci i peníze. V případě servisu nebo údržby jakéhokoli přidaného systému to velmi oceníte. Tepelné čerpadlo tak můžete za pár let do systému jednoduše připojit, aniž byste museli vypouštět vodu z celého okruhu.

Zavolejte nám!

Poradíme Vám s výběrem bazénu, vhodného bazénového příslušenství i zastřešení.

Nebojte se nás zeptat na cokoli, co Vás zajímá.

Volejte bazénového specialistu

+420 603 864 539