Jak ohřívat bazénovou vodu?

Technologie ohřevu vody jsou v porovnání s našimi prvními bazény před třiceti lety o světelné roky dál. Dnes si už může dovolit ohřívat vodu ve svém bazénu opravdu každý. Vedle komfortního pocitu ohřev vody, zvlášť v kombinaci se zastřešením, prodlužuje koupací sezonu o dlouhé měsíce.

Zateplení stěn a dna bazénu

Myslete velkoryse a počítejte se zateplením bazénu už před jeho koupí. Všem naším zákazníkům doporučujeme zateplení bazénové vany tvrzeným polystyrenem XPS, který dobře odolává tlakům zeminy a zvýšené zemní vlhkosti.  Při stavebních pracích počítejte se zateplením nejen stěn, ale dna bazénu. Zateplením bazénu dlouhodobě ušetříte nemalé částky při ohřevu vody a současně zvýšíte komfort koupání, protože díky izolační vrstvě budou stěny bazénu pocitově teplejší na dotek.

Zastřešení bazénu

Zastřešení bazénu není žádný luxus, ale racionální rozhodnutí. Zjednodušíte si údržbu bazénu a výrazně zlevníte jeho provoz. A především, zakrytím bazénu chráníte děti nebo domácí mazlíčky před tragédií. Zakrytí bazénu tepelně izolační plachtou, bezpečnostními lamelami nebo dokonce zastřešením brání ochlazování a odpařování vody. A každý rozumný majitel bazénu dnes už ví, že zastřešený bazén znamená méně práce s ním.

Cena zastřešení se odvíjí od zvoleného typu zastřešení a samozřejmě velikosti bazénu, počítejte s částkou v řádu desítek tisíc - řekněme od 60 000 Kč výše. U vyšších zastřešení se ceny pohybují přes 120 000 Kč a více.  Avšak je to investice na dlouhá léta. Prodlužujete si koupací sezonu, snižujete náklady na údržbu a díky skleníkovému efektu i energie vynaložené na ohřev a samozřejmě prodlužujete životnost bazénu.

Našim zákazníkům při řešení návrhu bazénu vždy doporučujeme počítat s budoucím zastřešením a ohřevem vody. Při přípravě je to zanedbatelná položka a Vy jste připraveni, až budete chtít časem zvýšit komfort svého koupání. Máme mnoho zákazníků, kteří si vystačí jen se zastřešením. Ale pokud by Vám jen sluníčko nestačilo, dopojení ohřevu vody je otázka pár hodin času.

Solární ohřev

Solární kolektory jsou populární environmentální variantou, jak ohřívat vodu v bazénu. Umisťují se na místo, kam dopadá maximum slunečních paprsků. Počet panelů se odvíjí od velikosti bazénu a jednotlivé panely se propojují hadicemi. Pokud si přejete udržovat konstantní teplotu vody, lze solární kolektory doplnit automatickou regulací. Vstupní investice do solárních kolektorů je cca od několika tisíc výš, výhodou je po mnoho let bezúdržbový provoz.

Solární kolektory však fungují, pouze pokud svítí slunce, při zatažené obloze Vám mohou naopak vodu v bazénu dokonce vychladit. Navíc množství spojů zvyšuje riziko netěsnosti a též se obtížně zazimovávají, proto jejich použití nedoporučujeme. 

Za daleko účinnější způsob ohřevu vody považujeme zastřešení. Svítí-li slunce a solární panel by ohříval vodu, ohřívá se skleníkovým efektem voda skrze zastřešení bazénu. Pokud je zataženo, průchodem vody přes solární panel se voda spíše ochlazuje. V takovém případě zastřešení alespoň snižuje chladnutí bazénu.

Elektrický ohřev

Elektrické přímotopy jsou v ohřívání vody velmi účinné, ale jejich provoz je velmi drahý. Dříve se elektrické vytápění používalo poměrně často, ale dnes doporučujeme daleko efektivnější technologii tepelného čerpadla, které oproti elektrickému ohřevu funguje až 9x levněji.

Tepelný výměník

Díky výměníku můžete ohřívat vodu v bazénu energií z topného okruhu Vašeho domu, z automatického kotle na uhlí či plynového. Výměník se postará o oddělení těchto dvou okruhů (vody v bazénu a zdroje energie) a také o distribuci tepla ze zdroje do vody. Někdy se setkáváme s dotazem na vytápění bazénu plynem.  Z ekonomického hlediska je to nesmysl.  Uvažujte raději tepelné čerpadlo, je to mnohem racionálnější volba.

Tepelné čerpadlo

Tento způsob ohřevu kombinuje výhody solárního a elektrického ohřevu. Čerpadlo využívá z 20 % elektrickou energii a z 80 % okolní vzduch. Proto získáte například 10 kilowattů tepelné energie za dva kilowatty elektrické energie. Pro lepší představu: u elektrického ohřevu je tento poměr cca pětkrát nevýhodnější – pouze 1 : 1. Kvalitní tepelné čerpadlo lze pořídit od cca 25 tisíc korun bez DPH, ale samozřejmě záleží na velikosti bazénu. S vyšším objemem vody se zvyšují i nároky na výkon čerpadla.

Bazénové tepelné čerpadlo je spolu se zastřešením bazénu ten nejvhodnější způsob ohřevu vody. Tepelné čerpadlo využijete především na jaře a na podzim, když na ohřev vody nestačí sluníčko a zastřešení. Přes léto je tepelné čerpadlo většinou vypnuté. Kvalitnějšími jednotkami lze vodu případně i chladit, pokud byste v parném létě chtěli chladnější osvěžení. Čím vyšší teplota vody, tím nižší účinnost dezinfekčních látek - možnost chlazení tedy příjde vhod.

Bazénové tepelné čerpadlo Brilix

Bazénové tepelné čerpadlo Brilix XHP FD PLUS

Tepelná čerpadla se neliší jen svým výkonem, ale samozřejmě také kvalitou a efektivitou. U tepelných čerpadel si raději připlaťte za kvalitní jednotku. Dražší vstupní cena je vyvážena levným provozem, nízkou hlučností a delší životností, takže se Vám vstupní náklady rychle vrátí.

Výrobci totiž většinou uvádí výkony a efektivnost při cca 24–26 °C teploty vzduchu, ze které teplo odebírají. Pokud však je venku tak teplo a Vy máte bazén zastřešený, je tepelné čerpadlo vypnuté, protože vodu ohřívá slunce. Bazén potřebujete vyhřívat, když je venku 10–20 °C. Bohužel to levnějším jednotkám dochází dech. Ve výsledku pak tyto jednotky musí běžet celý den a někdy ani tak vodu dostatečně neohřejí. Naopak dobře zvolené kvalitnější tepelné čerpadlo zajistí teplou vodu třeba už od dubna do listopadu s nízkými provozními náklady.

Efektivita tepelného čerpadla se označuje faktorem COP. Toto číslo znamená, kolik kW tepla vyrobí tepelné čerpadlo z jedné kW odebrané z elektrické sítě. To znamená, že například tepelné čerpadlo s faktorem COP 9 vyrobí z 1 kW odebrané z elektrické sítě celkem až 9 kW tepla. To však platí pro ideální podmínky - minimální okolní vlhkost a vysoká teplota vzduchu (od 26 °C výše). Hodnota COP se udává pro různé teploty okolního vzduchu. Čím nižší venkovní teplota, tím se COP snižuje. Vždy se dívejte na účinnost tepelného čerpadla u teplot nižších (10 - 20 °C).

Jaká tepelná čerpadla nabízíme?

Našim zákazníkům nabízíme léty osvědčená tepelná čerpadla od společnosti Brilix - XHP FD PLUS a Aquark Mr Silence MSC. Výkon dimenzujeme podle objemu bazénu. Provozní podmínky tohoto čerpadla jsou od +10 - 45 °C umí vodu jak ohřívat, tak v parných dnech i chladit. Tepelné čerpadlo Aquark Mr Silence je revoluční bazénové tepelné čerpadlo, které využijete jak v létě, tak v zimě. Je extrémně tiché, šetrné k životnímu prostředí a můžete ho ovládat mobilním telefonem i na dálku. Na trhu jsou k dostání i tepelná čerpadla, která umí pracovat při okolních teplotách od -5 °C, avšak jistě na úkor efektivity a spotřeby.

Dimenzování tepelných čerpadel

Objem bazénu Doporučený optimální výkon tepelného čerpadla
0–20 m3 5–10 kW
20–30 m3 10 kW
30–40 m3 13,5 kW
40–50 m3 17,5 kW
3-cestný obtokový okruh

3-cestný obtokový systém pro tepelné čerpadlo

Příprava na instalaci zdroje vytápění

Pokud o tepelném čerpadlu uvažujete do budoucna a nechcete je připojovat hned, pak doporučujeme nechat si vyhotovit samostatně uzavíratelný okruh, tzv. bypass. Do systému potrubí se nainstaluje obtok se 3 uzavíracími kohouty, které umožní kdykoli snadno připojit do okruhu další technologii (solinátor, tepelné čerpadlo, solární ohřev, ...), aniž by došlo k úniku vody, přerušení chodu filtrace nebo jiným komplikacím. 

V budoucnu se tak vyhnete celé řadě problémů - ušetříte si tak práci i peníze. Bypass si můžete nechat nainstalovat zároveň s nutnou bazénovou technologií při výstavbě bazénu. Tepelné čerpadlo můžete kdykoliv později do systému jednoduše připojit, aniž byste museli vypouštět vodu z celého okruhu.

Laminátové bazény Krajča

Zavolejte nám!

Poradíme Vám s výběrem bazénu, vhodného bazénového příslušenství i zastřešení.

Nebojte se nás zeptat na cokoli, co Vás zajímá.

Volejte bazénového specialistu

+420 603 864 539