Možnosti dezinfekce bazénové vody

Údržba vody v bazénu spočívá na dvou pilířích, mechanické filtraci a chemické dezinfekci. Písková filtrace z vody odstraňuje mechanické nečistoty a bazénová chemie zajišťuje, aby voda byla po celou sezonu křišťlově čistá a zdravotně nezávadná. Pro dezinfekci vody existuje několik možností.

Bazénová chemie

Nejpoužívanější bazénová chemie je na principu dezinfekce chlorem. Méně často se voda v bazénu dezinfikuje kyslíkem. Abyste mohli správně dávkovat chemii, je potřeba pravidelně měřit kvalitu bazénové vody. Dezinfikování bazénové vody pomocí chemie je nejlevnější na pořízení. Prakticky stačí koupit jen danou chemii, případně dávkovací plovák. Alternativně je možné do systému zapojit automatické dávkovače bazénové chemie. Tyto systémy automaticky vyhodnocují kvalitu vody a podle výsledku dávkují bazénovou chemii.

UV lampa

Ultrafialové záření likviduje vše živé.  Princip dezinfikování UV lampou je jednoduchý – voda protéká lampou a ultrafialové paprsky ji zbavují řas, virů, parazitů, plísní i sinic. Použitím UV lampy snížíte množství nakupované chemie až o 80 %. Stále však je potřeba měřit kvalitu vody a dávkovat bazénovou chemii, byť v menším množství. Z hlediska úspory času není UV lampa dobrá volba.

Slaná voda

Čištění bazénové vody elektrolýzou soli je dnes nejoblíbenější systém. I my jsme jeho příznivci. Je to časově nejjednodušší a nejekologičtější systém s příznivými účinky pro lidských organismus. Práce s údržbou bazénu pomocí soli je minimální. Sůl se do bazénu obvykle sype jednou ročně na začátku sezony. Pak se už výkon dezinfekce upravuje pouze pomocí řídící jednotky. Obsluha systému je velmi snadná a zvládne ji každý. Systém se každý den zapíná na předem nastavený výkon a odpadá tak riziko, že do bazénu zapomenete dolít chemii a voda se zkazí. Navíc je možné tento systém  automatizovat natolik, že se bazén o sebe stará v podstatě sám. To oceníte především, pokud jezdíváte na delší čas pryč, jste zavaleni prací anebo Vás prostě nebaví otrocky pobíhat okolo bazénu s lakmusovým papírkem a odměrkou v ruce.

Nepopiratelnou další výhodou salinace vody je příznivý účinek mořské soli na lidský organismus. Jen si to představte, relaxujete ve vodě a přitom ulevujete své pokožce nebo bolavým kloubům.  Mnozí lidé jezdívají k moři právě ze zdravotních důvodů.  Vy máte léčebný prostředek denně k dispozici na vlastní zahradě.

Automatické zařízení na zpracování soli - Salinátor Minisalt 50

Samotný princip dezinfekce bazénu solí je jednoduchý. Voda prochází přes elektrolytickou celu, tím se vytváří chlor a ten následně dezinfikuje vodu. Takto upravená voda je zdravější, na rozdíl od chloru nedráždí pokožku ani oči, a dokonce prospívá alergikům a astmatikům.

Asi jedinou nevýhodou slané bazénové vody je koroze železných, při dlouhodobém působení dokonce i nerezových součástí bazénu. Avšak vzhledem k tomu, že naše laminátové bazény neobsahují žádné železné části, které by přicházely do kontaktu s vodou, můžete si bez obav užívat jen ty příznivé účinky slané vody ve svém bazénu.

Z ekonomického hlediska se úprava vody solí také vyplatí, protože i přes vyšší počáteční investici je následný provoz velmi levný a časově nenáročný. Po napuštění bazénu se do vody rozmíchá potřebné množství soli a pak se již jen zapne solonizační jednotka. Ptáte-li se na celosezonní spotřebu soli, nemusíte se bát, je to jen několik kilogramů soli za rok.  Zkuste si přepočítat, kolik Vás jen jednu sezonu stojí běžná chlorová chemie a přestanete váhat.

Vedle kvalitní filtrace a solonizační úpravy vody doporučujeme ještě systém automatické úpravy pH v bazénu. Ten ji automaticky měří a upravuje, aby dezinfekce solí měla maximální účinek.  Vy už nemusíte řešit nic, jen si užívat koupání ve vlastním.

Zavolejte nám!

Poradíme Vám s výběrem bazénu, vhodného bazénového příslušenství i zastřešení.

Nebojte se nás zeptat na cokoli, co Vás zajímá.

Volejte bazénového specialistu

+420 603 864 539