Roboty a vysavače
Bazénový vysavač je pro údržbu bazénu nezbytný. Čím více mechanických nečistot a usazenin ze stěn a dna vysavačem odsajete, tím je údržba vody snazší a spotřeba chemie menší. Na trhu jsou k dispozici ruční bazénové vysavače, poloautomaty, které napojíte na hadici, anebo mercedes mezi vysavači: automatický bazénový robot, který vyčistí bazén a vůbec Vás k tomu nebude potřebovat.
Jak vybrat bazénový vysavač?
Existují 3 základní typy vysavačů do bazénu:
- Nejlevnější jsou ruční vysavače s teleskopem a hadicí
- Komfortnější provoz nabízejí poloautomatické vysavače s hadicí
- Nejvyšší řadou bazénových vysavačů jsou automaty – bazénové roboty s vestavěným výkonným čerpadlem a filtrem.
Ruční bazénový vysavač
Jednoduchý vysavač sestává ze tří částí - samotného vysavače s kartáči nebo s kolečky, z teleskopické tyče a hadice, která se napojuje na filtrační okruh bazénu. K vysávání budete také potřebovat redukci (Skim-vac), díky které připojíte hadici na skimmer. Vysavač plní funkci čištění a odsávání. Hubicí na tyči jezdíte po dně bazénu, spodními kartáči zbavujete bazén usazených nečistot a skrze připojenou hadicí je znečištěná voda odsávána přes skimmer nebo sací trysku do filtrace. Tam se voda proplaví pískem a zbavená nečistot vrací zpět do bazénu. Výhodou ručního vysavače je nízká cena (v řádech tisíců korun) , nevýhodou větší pracnost a časová náročnost samotného vysávání. Ručním vysáváním zatěžujete filtraci, takže je nutné častěji propírat filtrační písek a opotřebovává se více filtrační čerpadlo. Napojení hadice na filtrační okruh vyžaduje před použitím dokonalé zavodnění hadice. Případný vzduch v hadici by mohl zbytečně přetížit nebo poškodit filtrační čerpadlo. Na druhou stranu ruční vysavače jsou paradoxně nejúčinnější, protože je ovládá člověk, který může bazén vysát precizněji než jakýkoliv drahý automatický robot. Tímto vysavačem se totiž dostanete i na místa, kde se žádný automat nedostane - schody, zaoblené rohy, vnitřní římsa.
Poloautomatický bazénový vysavač
Podobný typ jako ruční vysavač, který už nevyžaduje vaši přítomnost při čištění. Sestává z vysávací jednotky, která se při zapnuté filtraci sama pohybuje po dně bazénu a nasává vodu s nečistotami. Při výběru tohoto typu je třeba si dát velký pozor na dostatečný výkon filtrace. Bez dostatečného průtoku vody se tyto vysavače nepohybují, a tím neplní svou funkci. Výhodou je cenová dostupnost a slušný komfort při použití, nevýhodou je nutnost vyššího výkonu filtrační jednotky a absence čištění stěn a horní linky. Navíc je nutné častěji propírat filtrační písek. Opět je více opotřebovávano filtrační čerpadlo. Stejně jako manuální vysavače, i tyto poloautomaty vyžaduji dokonalé zavodnění hadice.
Automatický vysavač do bazénu
Robotický vysavač do bazénu nemá žádnou hadici, pouze plovoucí kabel. Nečistoty se zachytávají do filtračního sáčku nebo filtračních boxů uvnitř zařízení. Robot má zabudovanou elektroniku a hnací motory, pomocí kterých se dokáže sám rovnoměrně pohybovat po bazénu. Na spodní straně obsahuje jeden nebo více kartáčů, které pomáhají uvolnit usazené nečistoty.
Vybírat lze z mnoha typů automatických vysavačů – od základních modelů, které se dokážou pohybovat jen po dně, až po modely s pokročilou výbavou a funkcemi, např.:
- pohyb po dně i po stěnách a hladinové lince
- gyroskop pro lepší pohyb v bazénu
- časovač pro nastavení délky čištění
- aktivní rotující kartáče
- dálkové ovládání
- ovládání pomocí smartphonu
- vozík nebo stojan
Robotický vysavač Dolphin Spring
Robotický vysvač D Line Robotic D-200
Výhodou automatických bazénových vysavačů je minimální pracnost a čas strávený při vysávání bazénu. Vysavač nepotřebuje vaši asistenci. Stačí jej vložit do bazénu a ostatní zvládne sám. Nevýhodou je vyšší cena, která je však kompenzována maximálním komfortem.
Automatické bazénové vysavače se skládají z řídící jednotky včetně přívodního kabelu, samotného robota a propojovacího plovoucího kabelu. Ty lepší jsou navíc doplněny o transportní vozík, pomocí něhož si bazénového robota dovezete, kam chcete.
Na rozdíl od mechanických vysavačů se automatický vysavač nenapojuje na filtrační okruh bazénu, takže neopotřebovává filtraci. Automatický vysavač má vlastní čerpadlo, pomocí kterého nečistoty nasává do sebe. Na základě použitého filtru umí filtrovat nečistoty i o velikosti 20 - 100 mikronů. Po skončení čistícího programu stačí robota vytáhnout z bazénu a vyčistit sběrný koš. Stačí sběrný koš opláchnout čistou vodou. Pokud byl robot použit ve slané vodě, doporučujeme i samotného robota opláchnout vodou.
Někdy Vám může připadat, že se robot pohybuje náhodně a nemá ve své práci žádný logický systém. Vězte, že vše má svoji logiku a robot se tak chová třeba proto, aby se mu nezamotal kabel, který za sebou vláčí.
které automaty Doporučujeme?
Při instalacích u našich zákazníků nabízíme robotické bazénové vysavače předních světových výrobců. Nejprodávanější automatický vysavač Dolphin Spring čistí dno a stěnu do výšky 30 cm. Ještě lepší komfort nabízí plně autonomní robotický vysavač D Line Robotic D200, který čistí jak dno, tak i stěny. Některé si umí poradit i s bazénovou linkou a částečně i se schody. Naši zákazníci si pochvalují robotické vysavače ZODIAC CyclonX RC 4402 a Dolphin S200.
Žádný automatický robot však není tak dokonalý, aby se dostal úplně na každé místo v bazénu. Obecně, ani ti nejkvalitnější roboti nemají rádi bazénové rohy a schodiště. Pokud hledáte dokonalost musíte si pořídit klasický levný manuální vysavač a bazén si vysát precizně sami :) Z vlastní zkušenosti víme, že roboti ušetří velké množství času při čištění a vysají bazén kvalitně minimálně z 95%. Zbytek je potřeba dočistit jiným způsobem.
Kolik to stojí?
Ceny začínají v hladinách nad 10 000 Kč u automatů, které zvládají pohyb po dně. Cenově nad 20 000 Kč jsou k dostání automaty, které zvládají i celé stěny nebo jejich části. S cenou nad 30 000 Kč se dostanete s modely, které jsou vybaveny kartáči a zvládají čistit bazénovou linku a schody, navíc umožňují ovládat robota na dálku a případně vybírat z více čistících programů - jen dno, jen dno a stěny, komplet, atd.