Jak na stavební přípravu bazénu svépomoci krok za krokem

vyznačení a výkop jámy

Než začnete s montáží bazénu, je nutné vědět, jakým příslušenstvím bude bazén osazen. Světlo, protiproud, připojení na okruh vody a některá další příslušenství již není možné dodatečně instalovat. Doporučujeme připravit okolí bazénu na možnost zastřešení, i když budete zastřešení montovat někdy v budoucnu.

Laminátový bazén se usazuje do terénu, proto je potřeba před instalací bazénu vyhloubit jámu cca o 20cm větší na každé straně než je samotný bazén. Doporučujeme zároveň vyhloubit i jámu na technologii (šachta je umístěná na středu bazénu 80 cm od bazénu a výkop pro šachtu by měl být ze všech stran o 30 cm širší než šachta samotná) s výkopem na propojení technologie.

Bazén nikdy neusazujeme, tam kde hrozí zatopení, buď spodní, nebo povrchovou vodou. Popřípadě bazén a šachtu částečně zvýšíme nad terén. Prostupy šachty jsou vodotěsné, ale nemusí udržet silný tlak spodní vody. Působení spodní vody může zbortit šachtu, popřípadě i bazén samotný.   

Prvním krokem pro instalaci bazénu je výběr vhodného místa. Dalším krokem je vyznačení výšky pro vrchní hranu skeletu bazénu na lavičku nebo vyměřovací kolík, od které odečteme výšku skeletu bazénu, výšku podkladové desky a výšku spodní izolační vrstvy bazénu (extrudovaný polystyrén položený na betonové desce bazénu).

Např. pro laminátový bazén Nela je provedení následovné:

Celková výška skeletu bazénu včetně lemu 138 cm
Výška bazénu pod vrchní lem 136 cm
Výška extrudovaného polystyrenu 3 cm
Výška betonové desky 15 cm
Celkový výkop tedy je po čistou výšku 136 + 3 + 15 154 cm

Na výkopové práce si můžete najmout firmu nebo brigádníky. Někdo je dělá dokonce sám. Cena výkopových prací se pohybuje podle náročnosti terénu a složení zeminy. V případě, že se do tohoto pustíte sami, ušetříte peníze. Na druhou stranu je to časově náročné a může se to podepsat na vašem zdraví.

Před zahájením výkopových prací si nezapomeňte značkovacím sprejem nebo vápnem vymezit prostor pro kopání.

Příprava betonové desky

Betonovou desku pod bazén betonujeme sušším nebo mírně zavlhlým betonem třídy minimálně C15/20, tak aby byla základní deska bez vln a prohlubní. Do betonu použijeme ocelovou síť s oky 15 x 15cm a průměru drátu min. 6 mm.

Pokud se dostanete na spodní vodu, je nutné tuto vodu oddrenážovat nebo jiným způsobem dostat pod úroveň betonové desky. Pod betonovou deskou je tedy vhodné mít štěrkové lože, kvůli odvodnění.

Kari síť musí být umístěna přibližně uprostřed betonové desky, proto ji musíme podložit (např. kameny, cihlami atd.), aby ji beton dokonale obtekl. Deska má povolenou toleranci rovinatosti 5 mm na celé ploše.

Nemusí být naprosto hladká, neboť na ni položíme podlahový polystyren o síle 3 - 5 cm, nepřesahující rozměr bazénu.

 

Usazení a instalace bazénu

Necháme betonovou desku vyzrát a můžeme instalovat bazén. Na betonovou desku před instalací bazénu rozložíme polystyrén a bazén usadíme. Naše bazény jsou velmi lehké, a tak je možné je při dostatečném počtu lidí usadit i ručně. Každý bazén je opatřen úchyty pro jeřáb.

 

Bazénový skelet se usadí pomocí několika osob (na bazén Nela o rozměrech přibližně 6 x 3 m doporučujeme ideálně 20 osob) nebo jeřábu na betonovou desku, na kterou byl před tím položen podlahový polystyren o síle 3 - 5 cm.

Potom se začne bazén osazovat příslušenstvím (trysky, skimmer, světlo, protiproud) a vše se propojí s technologií v šachtě nebo zahradním domečku.

Dle dohodnuté instalace, pak v místě instalace skimeru, musíme počítat s hloubkou skimmeru 60 cm a rozměrem 50 x 50 cm.

Všechna napojení na systémy filtrace, vyhřívání nebo osvětlení uděláme my. Provádíme je za pomoci speciálních odolných materiálů. Nikdy nepracujeme s obyčejnými bazénovými hadicemi, které se snadno poškodí. Rozvody provádíme pokud možno v jednotném spádu. Chceme vám dodat dílo, které je propracované do posledních detailů a bude vám dlouho dobře sloužit.

Obetonování bazénu

Schody bazénu je vhodné podezdít bloky ztraceného bednění, případně napružit a podbetonovat (musí se zaplnit betonem celý prostor pod schody při této variantě).

Schodiště betonujeme zároveň s bazénem, ale nevkládáme pod něj polystyren, protože by se schody mohly časem prohýbat. Beton napěchujeme co nejvíce do všech koutů a také pod nášlap schodu tak, aby se schod neprohýbal.

Takto vybetonované schodiště je prakticky nezničitelné a oproti bazénům od jiných výrobců se neprohýbá a nemůže se v něm kazit voda.

Nikdy se nesmí stoupat na schody, pokud pod nimi není beton zcela zatvrdlý!

Fóliové i plastové bazény se musí tepelně izolovat, obezdívat a armovat. To je velmi pracné a navíc se to výrazně projevuje na ceně. Oproti tomu naše laminátové bazény si můžete objednat již s izolaci nainstalovanou.

Do bazénu napustíme 20 cm vody a můžeme začít s obetonováváním bazénu. Při obetonovávání postupně dopouštíme vodu tak, aby byla hladina vody vyšší o 20 cm než betonová vrstva. Beton nehutníme, rovnoměrně obetonováváme kolem celého bazénu. Veškeré práce zvládnete za dva dny.

 

 

Příprava vrchní betonové desky

Jakmile je beton ve výši 20 cm pod vodorovným žebrováním, začínáme s přípravou chodníku. Záleží na tom, jak chceme mít chodník široký (doporučujeme minimálně 60 cm kolem bazénu a prodloužený 3 m za bazén), chodník nesmí mít spád (po montáži zastřešení se kolejnice prohnou a zastřešení při pojezdu drhne). Potom chodník zašalujeme a tím mu určíme budoucí tvar. Chodník vyplníme kari sítí, aby byl vyztužen a po zabetonování nepraskl (např. působením mrazu v zimním období). Chodník pod kolejnicí k zastřešení prodloužený za bazén cca 3 m by měl mít sílu betonu minimálně 40 cm a měl by být dobře armovaný a spojený s chodníkem u bazénu.

(Kolem bazénu doporučujeme šířku chodníku 60 cm a prodloužení chodníku, tak aby zastřešení odjíždělo za bazén, by mělo být od hrany bazénu 3 metry.) Po zašalovaní chodníku je možné začít s jeho betonováním. Musíme si uvědomit, že tento beton bude vystaven různým povětrnostním podmínkám (mráz, vlhko, horko) a proto je nutné použít kvalitní beton. Doporučujeme ideálně konstrukční beton C25 přímo z místní betonárky, který má menší nasákavost a tím pádem i dlouhou životnost, cenový rozdíl oproti základnímu betonu C20 a C25 je v řádech stokorun na m3.

Finální povrch

Vzhledem k tomu, že se většinou dlažby mrazem od betonu uvolní, dřevo se vlivem počasí prohne, doporučuje naše firma jako nejlepší materiál na chodníky použít kamenný koberec s hloubkovou penetrací (kamínek o velikosti 2 - 4 mm s pryskyřicí od firmy Top stone, nebo Piedra). Tato stěrka má několik výhod: neklouže, mrazem netrpí, má spoustu barevných odstínů, vypadá elegantně, nejsou vidět žádné spáry a je omyvatelná.

 

Zavolejte nám!

Poradíme Vám s výběrem bazénu, vhodného bazénového příslušenství i zastřešení.

Nebojte se nás zeptat na cokoli, co Vás zajímá.

Volejte bazénového specialistu

+420 603 864 539