Jak správně připravit bazén po zimě na novou sezonu?

Kdy bazén odzimovat?

S přípravou bazénu na novou koupací sezonu neotálejte. Častou chybou je, že lidé odzimují bazén příliš pozdě, obvykle až v pozdních jarních měsících. Majitelé chtějí ušetřit peníze za chemii, elektřinu apod. s vysvětlením, proč by spouštěli filtraci, když je ještě zima. To je velká chyba. Bazén je totiž potřeba „rozjet“ dřív, než teplota vody přesáhne 10 °C.

Co tedy udělat před prvním jarním koupáním?

Bazén v zimě

Vyčistěte bazén

Sejměte zimní plachtu či odsuňte zastřešení.  Vizuálně zkontrolujte vnitřek bazénu, zda během zimních měsíců nedošlo k nějakému poškození.

Očistěte stěny a dno bazénu od usazenin, pokud se Vám v bazénu udělaly. Nečistoty na dně vyjměte bazénovou síťkou. Pro očištění stěn nad hladinou vody můžete použít například přípravek Chemoform Čistič okrajů nebo CTX Professional – přípravek k odstranění vápenatých usazenin z laminátových materiálů. Aplikace je jednoduchá, stačí jen v místě nánosu nanést naředěný prostředek pomocí houbičky či hadříku. Poté se přípravek nechá působit a nakonec se dalším vlhkým hadříkem otře. Nikdy přípravek neoplachujte do bazénu a nedovolte smísení s bazénovou vodou. Pokud jste svůj bazén správně zazimovali, nemělo by jarní čištění zabrat mnoho času.

Pospojujte rozvody technologie

Nejprve pospojujte filtrační okruh. Než připojíte hadice, raději překontrolujte, že jsou všechna těsnění celá a nepoškozená. Nezapomeňte také na vypouštěcí ventilky u čerpadel a filtrační nádoby. Pokud je nějaké těsnění zteřelé či poničené, vyměňte ho a důkladně namažte silikonovou vazelínou. Velice opatrní a pozorní buďte u připojování hadic sání a výtlaku. Všechna další technologie, jako jsou solární panely, tepelné čerpadlo, solničky, dávkovače chemie atd., se do bazénu připojuje na výtlak, nikoliv na sání!

Až sestavíte celý okruh, překontrolujte a popřípadě dotáhněte všechny spoje, aby nemohla nikde unikat voda. S citem a pouze ručně (bez použití nářadí) doporučujeme utahovat plastové příruby, ať nedojde k jejich poškození.

Dopouštění vody do bazénu

Po sestavení a překontrolování technologie můžete začít s dopouštěním vody do bazénu, a to alespoň do poloviny okénka skimmeru. Pro napouštění bazénu je vhodnější voda z řádu, jelikož studniční může být příliš tvrdá, obsahovat kovy a podobně, zatímco voda z řádu je již jednou chemicky vyčištěna z vodárny. Studniční voda také může být kvůli příměsím náročnější a nákladnější na údržbu, takže úspora za vodu se může obrátit proti Vám.

V případě že máte bazénovou technologii nad úrovní hladiny vody v bazénu, je potřeba ručně zalít filtrační čerpadlo a čerpadlo protiproudu vodou, aby bylo schopné nasát vodu ze sacího potrubí a nasátá voda vytlačila veškerý vzduch z výtlačného potrubí. Poté vždy zkontrolujte případné netěsnosti. 

Pokud je bazénová technologie umístěna pod úrovní hladiny vody, je naopak nutné při napouštění bazénu v okamžiku natékání vody do otvorů (vratné trysky, skimmer, protiproud či jakákoliv jiná atrakce) technologii zkontrolovat, zda někde nějaký spoj či šroubení neteče.

Úprava vody v bazénu

Většina našich zákazníků má spíše tvrdší vodu, proto po napouštění bazénu doporučujeme použít např. Stabilizátor tvrdosti od firmy Proxim. Jedna litrová láhev je určena na 20 m3. Přípravek brání tvorbě vápenitých usazenin na stěnách i tvorbě minerálních zabarvení a zákalů tím, že na sebe váže ionty vápníku, železa, manganu a mědi.

Kvalita vody a množství spotřebovaných chemických přípravků se odvíjí od hodnoty pH.  Hodnotu pH lze měřit ručně pomocí proužkových, kapkových či tabletových testerů anebo automaticky. Optimální rozmezí pH by mělo být mezi hodnotami 6,9–7,5.

Pokud máte v bazénu pH nižší než 6,9, použijte přípravek pro zvýšení pH. V obchodě bývá pod názvem pH+, v nabídce bývají granulátové i tekuté prostředky. Pokud máte pH vyšší než 7,5, aplikujte přípravek určený ke snížení pH, v obchodě pod názvem pH-. Ve většině případů se setkáte s tendenci vstoupajícího pH, které budete srážet přípravkem pH mínus.

Dezinfekce bazénové vody

Jakmile jste vodu ošetřili proti tvrdosti a upravili hodnotu pH, je potřeba nastavit počáteční úroveň dezinfekce. To záleží na tom, jakým způsobem vodu ve svém bazénu dezinfikujete.

Ruční dávkování bazénových tablet

Na začátek není dobré zvolit běžně používané kombinované tablety, protože se rozpouštějí příliš pomalu a dosažení počáteční úrovně dezinfekce by trvalo příliš dlouho. To je problém především u teplejší vody, která je z podstaty věci náchylnější na tvorbu sinic. Pro začátek doporučujeme použít chlor šok, např. Chlorový granulát rychlorozpustný od společnosti Chemoform. Při dávkování se řiďte kubaturou bazénu.

Poloautomatická jednotka na slanou vodu

Zkontrolujte, že jste poloautomatickou jednotku zapojili správně. Filtraci nastavte na plných 24 hodin filtrace a solonizační jednotku nastavte na dvojnásobný výkon oproti běžnému provozu. Po skončení úvodního čtyřiadvacetihodinového cyklu přepněte jednotku i filtraci na standardní sezonní provoz.

Automatická jednotka na slanou vodu

Automatickou jednotku na slanou vodu zkompletujte a zkontrolujte, včetně příslušných sond. Ověřte dostatek chemie v barelech a jejich připojení do systému, to samozřejmě platí i pro automatickou solinazační jednotku.  Tím končí veškerá Vaše práce, stačí zapnout a celou sezonu sofistikovaná technologie vodu sama měří a dávkuje chemii.

 

Laminátové bazény Krajča

Zavolejte nám!

Poradíme Vám s výběrem bazénu, vhodného bazénového příslušenství i zastřešení.

Nebojte se nás zeptat na cokoli, co Vás zajímá.

Volejte bazénového specialistu

+420 603 864 539