Mít vlastní bazén na zahradě je velké rozhodnutí a investice na několik desítek dopředu. Pořízením bazénu to však nekončí, čekají na vás i nemalé každoroční náklady na provoz bazénu. Nic však není tak horké jak to zpočátku vypadá.
Pro počítání nákladů na provoz jsme vybrali náš nejprodávanější bazén Nela o rozměrech cca 6 x 3m a hloubce 1,4m. Bazén je zastřešen vysokým pochozím zastřešením. Je v něm instalováno LED osvětlení, protiproud Brilix, filtrační čerpadlo Preva, automatická jednotka na dávkování pH Mini Amber, solinátor Zodiac, používán robotický vysavač Dolphin S300.
V článku nepočítáme náklady s opotřebením elektronických komponent - sonda na měření pH, cela solinátoru, čerpadlo filtrace a protiproudu. Článek zohledňuje ceny v roce 2023.
V případě, že bazén po zimě čistíte a vypouštíte veškerou vodu, je potřeba do nově napuštěné vody nasypat 100kg soli, což jsou 4 pytle soli. V průběhu sezony se nějaká voda odpaří, vycáká, část se využije při propírání filtrace. Proto je nutné vodu v případě potřeby dopouštět. Do nově připuštěné vody je potřeba taky přidat sůl - celkem počítejte s přisypáním 25-50kg soli. Celkem za sezonu utratíte za sůl 6 x 300 Kč = 1 800 Kč. V případě, že patříte k těm, kteří využijí v bazénu vodu, která v něm zůstala přes zimu, ušetříte 1-2 pytle soli.
Před zimou a případně i v průběhu zimy je vhodné do zbylé vody přidat zazimovací roztok, aby se voda "zakonzervovala". Přípravek na zazimování vás vyjde na částku okolo 300 Kč.
Během parných dnů vyžaduje voda větší péči. Není neobvyklé, že voda v zastřešeném bazénu se může dostat i na 32 °C. Hrozí pak větši riziko zakalení vody a proto je vhodné používat vločkovač na vysrážení zákalu. Vločkovač vás vyjde rovněž na cca 300 Kč.
V zastřešených bazénech se také v průběhu sezony ztrácí alkalinita vody, což je ve zkratce citlivost vody na dodávanou chemii (pH+, pH-, chlor, ...). V případě nízké alkalinity může kolísat nekontrolovaně hodnota pH, tvořit se koroze, řasy, nebude zabírat dodávaná chemie. Naštěstí pro tuto situaci existuje prostředek, který její hodnotu vrátí do normálu. Počítejte s investicí 200 - 400 Kč na rok.
Pokud dopouštíte do bazénu neošetřenou vodu ze studny, nebo pokud se nacházíte v oblastech s velmi tvrdou vodou, bude nutné vodu ošetřit změkčovačem vody a také pro vyladění optimálního pH přípravkem pH+ nebo pH-. Jedna láhev chemie se bude pohybovat opět okolo 300 Kč. Voda v průběhu sezony má tendence měnit své pH a proto je vhodné mít u bazénu automatiku, která hladinu pH hlídá a dávkuje automaticky do vody pH-.
Celkově tedy za chemii utratíte ročně odhadem okolo 3 000 Kč.
Filtrace včetně solinátoru, automatiky pH by se měla spouštět 2x denně po 3 hodinách, tzn. alespoň 6h denně, aby došlo ke kompletnímu přefiltrování vody v bazénu. Budeme předpokládat, že bazén po zimě zprovozníte od května a v provozu bude do listopadu, než jej zazimujete. To je přibližně 7 měsíců x 30 dní x 6 hodin provozu = 1440h provozu. Musíte totiž počítat i ty dny, kdy je voda chladná a už se nekoupete, ale bazén ještě není zazimovaný (květen, listopad).
Filtrace s výkonem 9m3/h má příkon 570W, solinátor 140W, dávkovač pH- 12W, celkový příkon je tak okolo 720W. 1440h x 0,72kW = 1037 kW.
Protiproud s příkonem okolo 3kW pojede průměrně půl hodiny denně, spotřeba za den bude tedy 1,5kW. Celková spotřeba během 120 denní sezony (červen-září) bude okolo 180 kWh.
Bazénový vysavač s příkonem 200W pojede jednou týdně po 2 hodinách, tzn. 8h měsíčně x 4 sezonní měsíce, tzn. 32h za sezonu x 0,2kW = 6,4 kW.
LED osvětlení bazénu je zanedbatelné, protože má jen 24W. V případě halogenového světla, které má příkon 300W by byla spotřeba taky relativně nepodstatná, protože dní, kdy se budete koupat v noci nebude moc. Budeme počítat s tím, že světlo bude svítit 2h týdně, tj. 8h měsíčně, tj. 32h za sezonu x 0,3kW = 11kWh. V případě LED osvětlení se bavíme o cca 1kWh.
Celková ilustrační spotřeba bazénových technologií bude 1037 + 180 + 6 + 1 = 1 224 kWh. Budeme předpokládat 6 Kč/kWh včetně distribučního poplatku, tzn. že za sezonu bychom za elektřinu zaplatili 1 224 x 6 = cca 7 344 Kč.
Pokud si chcete koupací sezonu prodloužit od poloviny dubna - října, tzn. na 6,5 měsíců, můžete využít tepelné čerpadlo. Přes letní měsíce bude se nebude téměř používat, pokud máte bazénové zastřešení. Ty zbývající měsíce bude vodu dohřívat a spotřeba se odhaduje na 600-1 500 kWh, tzn. že by vás provoz tepelného čerpadla vyšel na dalších 3 600 - 9 000 Kč.
Pokud máte děti, které rády skáčou do bazénu, budete vodu častěji dopouštět. Odhadem 0,8 - 1m3 měsíčně. Voda se ztrácí odparem a propíráním písku ve filtraci. Cena vody včetně stočného se pohybuje okolo 100 Kč/m3. Někde více, jinde méně.
Do bazénu Nela se dá napustit 22m3 vody, během léta se něco připustí - odhadem okolo 4m3. Na sezonu budeme počítat 26 m3 vody x 100 Kč = 2 600 Kč. V případě, že po zimě vodu jen dopustíte, tak ušetříte až 10 m3 vody. Za vodu byste tak zaplatili 1 300 Kč.
Je potřeba počítat také s pískem do filtrace, který budete měnit cca každé 3 roky. Do filtrace se vejde 150 Kg písku. 1 pytel písku stojí okolo 300 Kč, na jeden rok budeme počítat 2 pytle písku, tzn. 600 Kč.
Provoz bazénu není nejlevnější záležitostí a mohou se k tomu přidat i další náklady, např. na výměnu bazénových technologií, na případné služby odborníků, kteří provádějí zazimování nebo odzimování bazénu, na nečekané vyčerpání zkažené vody a znovu napuštění čisté vody atd. Někdo používá silnější protiproud s vyšším příkonem, někdo může vodu vyhřívat elektrickou patronou s vyšším příkonem, někdo nemá bazénové zastřešení a utratí tak mnoho peněz za chemii a ošetřování vody. Případů může být nespočet. Každopádně na našem vzorovém příkladu by roční náklady vyšly následovně:
Celkem tedy 13 544 Kč. S tepelným čerpadlem by jste se mohli pohybovat v ceně někde okolo 20 000 Kč.
Většina domácností se koupe od června do září. Pokud částku rozpočteme na 120 denní koupací sezonu, tak se dostaneme na částku 113 Kč/den (167 Kč s tepelným čerpadlem) . Na koupalištích a v aquaparcích byste zaplatili na rodinném vstupném 400 - 2 000 Kč za 2-3 hodiny. To nepočítáme s dopravou, která také něco stojí. Navíc se budete mačkat s desítkami i stovkami dalších lidí v přechlorované vodě, čekat fronty a stresovat se, kde jsou děti. Není nic lepšího než klid a pohoda u vlastního bazénu se spokojenou rodinou :)
Poradíme Vám s výběrem bazénu, vhodného bazénového příslušenství i zastřešení.
Nebojte se nás zeptat na cokoli, co Vás zajímá.