proč vybrat laminátový bazén?

Zvažujete vlastní bazén?  Dobře děláte.  Vlastní bazén není zbytný výdaj, ale dlouhodobá investice do Vašeho zdraví a životní pohody. V prvopočátku musíte zvolit, jaký bazén chcete.  Nafukovací cachtací pro mrňata? Plastový pro koupání během pár letních týdnů? Laminátový, který vydrží několik desítek let i při každodenním užívání?

1. Pořizovací cena bazénu

Máte omezený rozpočet? Pak zřejmě nebudete bagrem vykopávat zeminu pro betonový či keramický bazén. Nejlevnější je bazén s nafukovacím límcem anebo mírně odolnější plechový bazén s vnitřní fólií. Životnost obou typů je maximálně 3–4 roky. Dražší jsou plastové bazény, které vydrží řádově 10–15 let. Laminátové bazény jsou jen nepatrně dražší než plastové, ale budete je bez ztráty kvality používat mnohem déle.

Nejdražší variantou jsou keramické a nerezové bazény. V soukromých zahradách nerezový bazén vzhledem k vysoké ceně neuvidíte. Keramické bazény jsou v podstatě laminátové bazény s keramickou vrstvou uprostřed navíc, která celý korpus více zpevňuje. Avšak povrch keramického bazénu je laminátový. Keramika by byla pro finální povrch bazénu příliš křehká. V porovnání s laminátovým bazénem bývají keramické mnohonásobně dražší, avšak neplatí, že cena je úměrná kvalitě. Užitné vlastnosti keramického bazénu nejsou v ničem lepší než laminát.

Orientační ceny jednotlivých typů bazénů o rozměrech cca 6 x 3m se pohybují přibližně takto:

 • Oválný plechový bazén s fólií – 30 000 Kč bez DPH
 • Kvalitnější plastový bazén – 80 000 Kč bez DPH
 • Náš laminátový bazén Nela – 93 000 Kč bez DPH
 • Keramický bazén – 250 000 Kč bez DPH
 • Nerezový bazén – okolo 600 000 Kč bez DPH
 • Betonový bazén s fólií – okolo 350 000 Kč bez DPH

Porovnáme-li poměr ceny, životnosti a užitných vlastností tvrdíme na základně našich 30 let zkušeností, že investice do laminátového bazénu se rozhodně vyplatí. Bazény konstruujeme, testujeme a instalujeme více než 30 let. Velmi dobře víme, co říkáme.

2. životnost bazénu a odolnost

Je-li pro Vás hlavním kritériem výběru odolnost bazénu, zapomeňte na nafukovací, fóliové či plastové bazény. Posuďte sami. Bazén s fólií i při velmi dobré péči vydrží maximálně 10 let, plastový bazén zhruba 10–15 let, zatímco laminátový a keramický bazén mají životnost okolo 40 let. Je však potřeba zvolit výrobce, který dbá na dokonalou ochranu proti osmóze, protože ta způsobuje nevratné bazénové puchýřky na stěnách bazénu.

Nerezové bazény mají vzhledem k použitému materiálu takřka neomezenou životnost a úměrně tomu cenu. Kompromisem je vyzděný bazén s vnitřní fólií. Když se poškodí fólie, můžete ji vyměnit. Životnost skeletu betonového bazénu je vysoká, avšak životnost fólie jen max. 10 let a pak se musí vyměnit. S každou výměnou fólie či opravou bazénu Vás čekají starosti, které si pořízením trvalého řešení v podobě laminátového bazénu ušetříte.

Pro laminátový bazén hovoří i technologie zpracování. Kamenem úrazu plastových bazénů jsou svary. Trhliny v bazénu se nejčastěji objevují právě ve spojích. Plastové bazény se svařují z desek, fólie se svařuje po rolích. Naopak laminátové bazény neobsahují žádné spoje ani svary, jsou jednolité. Laminát je navíc vyztužený speciální skelnou rohoží, která zaručuje vysokou pevnost. Víte, že sklolaminátové bazény se vyrábějí ze stejně odolného materiálu jako námořní lodě nebo trupy letadel?

Bohužel v neprospěch plastových bazénů hovoří i použitý materiál. Původní plastové bazény se vyráběly z plastu o větší tloušťce. Dnešní plastové bazény se vyrábějí z levnějšího polypropylenu, což je plast vyrobený z granulovaného recyklátu s nízkou životností. Polypropylen je příliš měkký, není stálobarevný a bohužel jeho povrch se příliš snadno poškrábe nebo odře. První rok krásný bazén se po druhé či třetí sezoně udržuje stále obtížněji a rok od roku ztrácí na vzhledu. Plast má velkou tepelnou roztažnost, proto se stěny bazénu tepelnými změnami deformují, čímž se svary hodně namáhají a časem praskají. Protože plast v průběhu let křehne, praskliny už nelze obvykle opravit. Naopak laminátové bazény jsou pevné, stálobarevné a odolné proti povětrnostním a slunečním podmínkám po několik desítek let.

Při výběru vysněného bazénu zohledněte i plánovaný způsob údržby vody. Některým bazénům může vadit dnes tolik oblíbená slaná voda. Sůl je prospěšná lidskému organismu, ale likvidační pro kov. Dlouhodobé působení soli nevydrží kovové schůdky do bazénu, plechová konstrukce ani levnější příslušenství. Použití slané vody u nerezového bazénu je možné, pokud zvolíte kvalitnější typ nerezu s vysokou odolností. Levná nerez zreziví, i když je to protimluv. Při pořízení bazénu je kvalita materiálu to nejdůležitější.

Laminátové bazény Krajča mají schody zabudované přímo v bazénové skořepině, takže vás případná koroze nemusí trápit – jednoduše zde nemá co rezivět. Naše bazény jsou tedy pro dezinfekci slanou vodou velmi vhodné.

3. přípravné a stavební práce

Plastové bazény bývají o něco levnější na pořízení, ale stavební práce se oproti laminátovým bazénům bohužel prodraží. Plánujete-li jej jako nadzemní, musíte obezdít, nejlépe s použitím železných roxorů. Pro zapuštěný plastový bazén musíte připravit větší  výkop a silnější základovou desku. Při betonování je nutné použít dřevěné pažení a rozpěry, což stojí další čas a peníze. Plastové bazény nemívají vrchní pochozí lem, případně je nahrazen pouze úzkou rozříznutou plastovou trubkou, která je při provozu bazénu nepraktická a znesnadňuje už i tak nepříjemnou a pracnou údržbu. Dodatečné bazénové lemy na bazén o rozměru 6 x 3 metry stojí i několik desítek tisíc korun (bez práce, lepidel atd.).

Vůbec nejnáročnější stavební práce vyžadují vyzdívané bazény s fólií. Většinou na takovou stavbu potřebujete specializovanou firmu. Stavba takového bazénu může trvat i několik týdnů. Jediným rozumným důvodem, proč si pořizovat vyzdívaný bazén, je stavba opravdu velkého bazénu, který je delší než 10 metrů, anebo volba bazénu atypického tvaru, což opět zvyšuje náklady.

Stavbu plastového nebo laminátového bazénu zvládnete i svépomocí. Laminátovému bazénu stačí 10 cm silná základová deska a obsypání zavlhlou betonovou směsí. Bazén z laminátu, plastový, keramický nebo nerezový bazén přivezou v kuse a snadno je jeřábem usadíte do připravené jámy. Plastový nebo laminátový bazén můžete dokonce uložit do připravené jámy i ručně, samozřejmě s pomocí několika silných pomocníků.

Při stavbě laminátového bazénu ušetříte na vícepracích. Náš laminátový bazén stačí uložit do země na betonovou desku, napustit vodu a už jen obsypat betonem. Nepotřebujete dělat žádné armování, rozpěry, pažení atd. Součástí našich bazénů je i vrchní široký pochozí lem, pod který se dá podsunout dlažba, prkna či kamenný koberec.

4. Opravitelnost bazénu

V praxi lze opravit každý bazén, jen některý snáze a některý hůře. V případě opravy fóliového, plastového nebo nerezového bazénu bude oprava vždy viditelná. U plastových a nerezových bazénů se musí poškozené místo vyříznout a zavařit místo něj novou desku nebo plech. Narušení bude bohužel viditelné. U fólie hodně záleží na typu poškození. V případě kvalitní vyztužené 1,5 mm fólie je možné záplatu aplikovat přímo na původní fólii.

Nejlépe lze opravit laminátový bazén s gelovým povrchem. U laminátového bazénu se porušené místo vyřízne, zpětně zalaminuje, překryjeme ho novým gelem a ten rozleštíme. Opravené místo nepoznáte od zbytku. Koneckonců právě díky kombinaci odolnosti a snadnosti opravy se z laminátu vyrábějí i luxusní jachty. Oprava keramického bazénu je kvůli přidané keramické vrstvě mnohem náročnější a nákladnější.

5. snadná údržba

Čím hladší povrch, tím snazší údržba. Ze všech druhů bazénů se nejlépe udržuje nerezový vyrobený z kvalitní oceli. Stejně snadno se čistí i povrch laminátových bazénů s gelovým povrchem. Plastový bazén se snadno udržuje zpočátku, dokud má nepoškozený povrch. Jak stárne, povrch je stále drsnější. Na údržbu je nejnáročnější ten nejlevnější – fóliový bazén. Řasy fólii zbožňují.

Proti poškrábání jsou samozřejmě nejodolnější bazény nerezové. Hned za nimi keramické a laminátové bazény. Naše bazény Krajča pro vyšší odolnost povrchu používáme speciální gelovou vrstvu. Díky gelovému povrchu vypadají naše bazény opravdu luxusně, ale především je to skvělá ochrana před řasami znečištěním a mechanickým poškozením.

Musíme zmínit i zazimování.   V laminátovém bazénu můžete nechat vodu i přes zimu a na jaře díky kvalitnímu povrchu a technologiím bazén snadno odzimujete. To vám přinese další úsporu času, peněz i práce. Nechcete přece běhat kolem bazénu, mnohem zábavnější je relaxovat se svými blízkými v něm.

Závěrem

Moudrý člověk se při volbě bazénu se rozhodujte ne prvoplánově pouze podle financí, ale zvažuje, na jak dlouhou dobu bazén na své zahradě chce mít, kolik času chce strávit jeho údržbou a jaké jsou náklady spojené s údržbou.

Přípravné stavební práce, dláždění, technologie a zastřešení jsou velmi důležité, ale nejdůležitější rozhodnutí celého projektu soukromých lázní spočívá ve volbě bazénového tělesa. Použitý materiál bazénového korpusu určuje užitné vlastnosti, provozní náklady a životnost. Nemá smysl ušetřit několik tisíc na levnějším a méně kvalitním bazénu, abyste za několik let vyhazovali další peníze oknem za opravu či nový bazén. 

Laminátový bazén nad ostatními vítězí v poměru cena, příprava, údržba a životnost. Jeho největšími výhodami jsou:

 • žádné vícepráce
 • integrované schůdky s protiskluzovou úpravou
 • zaoblené hrany
 • komfortní pochozí bazénový lem
 • životnost desítky let
 • luxusní vzhled po celou dobu životnosti bazénu
 • výběr ze tří barev povrchu
 • snadná a rychlá údržba

Zavolejte nám!

Poradíme Vám s výběrem bazénu, vhodného bazénového příslušenství i zastřešení.

Nebojte se nás zeptat na cokoli, co Vás zajímá.

Volejte bazénového specialistu

+420 603 864 539