Bazénové puchýře neboli osmóza gelu

Sklolaminát je materiál, který je pružný, lehký, odolný a snadno se udržuje. Jeho životnost přesahuje 100 let, protože sklo, ze kterého je materiál vyroben, se kvůli své minerální povaze dlouho rozkládá. Není náhodou, že se tento materiál používá k vyztužení plastů a že se často používá v lodích, autech, vanách, surfech, tyčích a dalších konstrukčních materiálech. I přesto se můžete setkat s problémem přezdívaným jako Bazénové puchýřky. Často se nás, na tento problém, v souvislosti s laminátovým bazénem, ptáte. A proto, že jednáme s našimi zákazníky vždy fér, zakládáme si na přátelském vztahu i na našich vysoce kvalitních bazénech, rozhodli jsme se o tom napsat celý článek.

Trocha fyziky aneb Co je osmóza?

Osmóza je fyzikální proces, při kterém kapalina nebo tekutina při působení tlaku prochází polopropustnou membránou a jejími póry. Laicky řečeno osmóza gelu způsobuje u nekvalitních laminátových bazénů povrchovou vadu, která se laicky nazývá jako „bazénové puchýřky“. Finální gelcoat lak, což je lesklý a vodotěsný materiál, který pokrývá strukturu bazénu, časem ztrácí své vlastnosti a stává se propustným a mikroporézním, což umožňuje průchod vlhkosti.

Když se gelový povrch stane mikroporézním, umožňuje vodě, procházet strukturou bazénu a mnohdy i vycházet ven z vnějšího pláště bazénu, což se může projevovat úniky vody. To platí také v opačném směru - vlhkost z okolní zeminy, která obklopuje laminátový bazén, se může časem nahromadit  v mikropórech vnějšího pláště bazénu, a vytvořit viditelné bubliny zvenčí. Nejčastěji se to projevuje černými skvrnami, které když prasknou, vypustí velmi nepříjemnou načernalou tekutinu. Kromě nevzhlednosti, bazénové puchýřky časem způsobí odlupování svrchní vrstvy bazénu.

Základová deska pod domeček s bazénovou technologií

Jak poznat osmózu v bazéně?

  • Přítomnost puchýřů na povrchu s tekutinou uvnitř.
  • Tekutina z puchýřů je lepkavá a zapáchá po octě. Má červenohnědou až černou barvu.
  • Pomocí pH papírku můžete měřit kyselost kapalin. Hodnota mezi 3 – 6 ukazuje na přítomnost osmózy.
  • Měření provedená vlhkoměrem ukazuje vysokou míru vlhkosti v laminátu.
  • Vady gelcoatu, drobné praskliny, velmi jemné dírky, bělavá vlákna u povrchu.

Nikdo samozřejmě stovky drobných boulí na vnitřní stěně svého bazénu nechce. Tímto neduhem trpí především nekvalitní laminátové bazény, kterým chybí zásadní bariérové ochrany, anebo bazény, při jejichž výrobě byly použity nekvalitní složky anebo nebyly dodrženy výrobní postupy. U takových bazénů se s tímto neduhem můžete setkat i do dvou let od jeho zprovoznění. Se zárukou to bývá složité, protože se prodejci ohánějí tím, že si za to mohou uživatelé sami.

Ze svého bezúdržbového bazénu se jistě chcete těšit několik desítek let, a né se po dvou letech trápit s reklamací, broušením stěny nebo dalšími stavebními úpravami nově instalovaného bazénu. Proto vybírejte jen z ověřených dodavatelů, kteří jsou navíc i výrobci. Jen tak máte zaručeno, že víte co kupujete a dodavatel ví co prodává a proto může zároveň řešit jakýkoliv problém se svým bazénem. Při koupi nekvalitního laminátového bazénu vám mohou zůstat po pár letech oči pro pláč, protože se nenajde nikdo kdo by bazén pochybného původu a složení opravil.

Bohužel bazénové puchýře nelze vyloučit ani u těch nejlepších laminátových bazénů a i my po dlouhých letech provozu bazénů ojediněle řešíme tento problém. Ale dost bylo strašení! Nebojte, není to tak černé jak se může zdát. Za více než 30 let provozu naší laminátovny to bylo jen pár kusů, které jsme ve všech případech opravili na místě, přímo u zákazníka tak, že to opravované místo nešlo poznat.

V praxi se setkáváme s osmózou nejčastěji u bazénů s atraktivním třpytivým "3D" povrchem. 3D vrstva je pro zákazníky velice atraktivní. My ji však v našich bazénech nepoužíváme. Přidání další přísady do pryskyřic může způsobit vzduchovou mikrobublinku, která může v budoucnu způsobit potenciální riziko osmózy.

 

Co děláme proto, aby jste se s osmózou nesetkali?

Aplikujeme několik bariér proti osmóze
Naše laminátové bazény jsou vyrobeny z 6–11 mm silného sklolaminátu a opatřeny několika ochranami proti osmóze.

Důležité vrstvy laminátu zesilujeme opakovanými nátěry
U vrstvy jako je finální gelcout aplikujeme více nátěrů pro ještě větší voděodolnost.

Na použitých materiálech nešetříme.
Používáme materiály předních evropských dodavatelů, které máme léty ověřeny.

Nepoužíváme 3D vrstvy
ani žádné jiné dekorační prvky, které se přimíchavájí do nátěrů a mohou působit v budoucnu problémy.

Osmózu umíme opravit
Jako výrobci si s tímto neduhem umíme poradit - osmózu zbrousit a bazén přelaminovat a rozleštit tak, že nic nepoznáte. Bazén tak bude jako nový.

Co pro to můžete udělat vy?

Držet teplotu vody do 30 °C
Ne vždy to v létě jde, zvlášť když máte zastřešení. Avšak pokud používáte tepelné čerpadlo, pravděpodobně umí i chladit a hlídat optimální teplotu vody.

Udržovat optimální pH vody
Pravidělně měřte pH vody a snažte se její hladinu držet v rozmezí 6,8 a 7,5. Toto byste měli dodržovat vždy, už kvůli zajištění účinnosti bazénové chemie.

Udržovat optimální hodnotu chloru
Maximální koncentraci chloru v bazénu udržujte na hodnotě 1 mg na litr. Hodnotu chloru zjistíte pomocí speciálních měřících papírku, který měří i hodnotu pH vody.

Používat vhodné chemické prostředky
V bazénu používejte jen chemii, která je určena pro laminátové bazény a vždy v doporučeném dávkování.

Tento ojedinělý problém je naštěstí zřejmě jedinou nevýhodou laminátových bazénů, se kterou se můžete v budoucnu setkat. Oproti plechovým, plastovým či betonovým bazénům, laminátové bazény vyhrávají na celé čáře. Přečtěte si naše porovnání v článku Proč vybrat laminátový bazén.

Výběru svého sklolaminátového bazénu věnujte pečlivou pozornost. Je to investice na několik desítek let. Pokud vás zajímá více o problematice osmózy gelu a případných opravách, kontaktujte nás. Rádi vám vše vysvětlíme. A nebojte, u nás děláme vše pro to, abyste se s osmozou pokud možno nikdy nesetkali.

 

 

Laminátové bazény Krajča

Zavolejte nám!

Poradíme Vám s výběrem bazénu, vhodného bazénového příslušenství i zastřešení.

Nebojte se nás zeptat na cokoli, co Vás zajímá.

Volejte bazénového specialistu

+420 603 864 539