Kam uložit technologii? Do šachty nebo do domečku?

To je otázka, na kterou nemusí být jednoznačná odpověď a můžete dlouho zvažovat jestli to či ono. Na začátku jsme váhali, zda dát technologii spolu s protiproudem do skryté prostorné podzemní šachty, která nebude zabírat místo na zahradě a nebo do nadzemního domečku o rozměru 2 x 1 m. Po mnoha úvahách jsme došli k tomu, že si necháme postavit malý domeček z trámků a OSB desek. V tomto článku zkusím popsat výhody a nevýhody obou řešení a popis stavby a vybavení zahradního domečku určeného výhradně pro bazénovou technologii.

Základová deska

Domeček stojí na armované betonové základové desce ve výšce 10 cm, pod kterou je zhutněná 15cm vrstva drceného kameniva kvůli odvodnění. Před jejim vyhotovením jsem připravil připojení na kanalizaci, na kterou je napojena filtrace a prostupy na přivedení potrubí tam i zpět, zde jsem použil 20 cm DN koleno, kterými se při instalaci bazénu přivedlo flexi potrubí. Kolem betonu jsem dal nopovou folii kvůli oddělení betonové desky od okolní zeminy a větší ochraně před vodou. Základovou desku jsme vyhotovili společně se základovou deskou bazénu. Doporučil bych také natáhnout k filtraci přívod vody, kvůli dopouštění vody do bazénu. Nemusíte tak tahat hadici k bazénu.

Základová deska pod domeček s bazénovou technologií

Izolace

Domeček je zateplen 5 cm extrudovaným polystyrenem. Izolace minimalizuje nejen promrzání domečku v zimě a přehřívání v létě, ale zajistí i zvukovou izolaci. Motor filtračního zařízení může být hlučný. Finálně jsme na domeček natáhli fasádu, která se hodí k domu.

Odvětrávání a další vychytávky

V domečku jsou nainstalovány 2 větrací mřížky kvůli cirkulaci vzduchu. Přes stěnu domečku směrem k bazénu je protažena plastová trubka. Touto trubkou protahuji kabel bazénového vysavače. Jednotka robotického vysavače je zavěšena v chladu a suchu v domečku, je tak ochráněna před jakoukoliv manipulací, přehříváním a deštěm. Do jednotky jen zapojím kabel robota, prostrčím jej trubkou ven směrem k bazénu a to je vše. Předtím jsem to řešil klasicky - připojil jsem vysavač k venkovní zásuvce a spustil robota. Jednotka byla venku, vystavena venkovním podmínkám a riziku poškození dětmi, zakopnutím o kabel vysavače a následným převrhnutím atd. Toto řešení mi usnadnilo celou řadu starostí - nemusím hlídat jestli prší, nebo svítí slunce nebo jestli si zrovna s jednotkou někdo nehraje :)

Pohled na domeček ze zadní části

Prostor

I přesto, že domeček na naší malé zahradě zabírá drahocené místo si myslím, že rozhodnutí byl správné. Neumím si představit, že vše je naskládané v šachtě, kde bych měl lézt, manipulovat s tím a cokoliv řešit. Při zamyšlení nad rozměry domečku berte v úvahu i možnost skladování. V domečku skladujeme robotický vysavač i bazénovou chemii. Všechna zařízení máme přehledně pod kontrolou a manipulace se vším je pohodlná. Vytahovat ze šachty jakékoliv zařízení nebo filtrační písek z filtrace by bylo dosti náročné.

Pohled na zahradní domeček z přední části

Šachta protiproudu

Šachta v zemi podle mě není dobré řešení, avšak neobejdete se bez ní v případě instalace protiproudu. Na protiproud jsem nechal vyhotovit plastovou šachtu, která odpovídá doporučeným rozměrům výrobce protiproudu Brilix. Protože v šachtě může kondenzovat voda a může v ní vznikat za určitých okolností vlhkost rozhodl jsem se řešit i pasivní odvětrání šachty. Do šachty jsem nechal udělat 2 vodotěsné otvory o průměru 10 cm - jeden na protější straně dole a druhý naproti nahoře. Z těchto otvorů jsem vyvedl potrubí DN 110 a na vývodu jsem instaloval odvětrávací komínky. V šachtě je sucho a to je pro motor protiproudu ideální.

Armování šachty

Při instalaci plastové šachty si dejte velký pozor na následující věc. Při obetonování šachty proveďte i její armování. Šachta by měla mít límec, kterým provlečte ocelové roxory a šachtu obetonujte. My jsme roxory nedali, límec jsme jen obetonovali. V parných dnech se šachta začla kroutit a vznikly mezery mezi betonem a šachtou, stěny se zdeformovaly. Řešit se to dalo, ale jen opravdu provizorně. Stěny šachty jsem vyztužil ocelovými pláty, které jsem přivrtal skrze šachtu k betonu. Tím však v šachtě vznikly rizikové prostupy, kterými se může dostat dešťová voda. Takže si na to dejte velký pozor a plastovou šachtu armujte.

Odvodnění a vodotěsnost šachy

Do šachty se nesmí za žádných okolností dostat tolik vody, aby zaplavila motory a řídící jednotky zařízení. Mnoho našich známých, kteří mají zařízení u bazénu v šachtě, mělo po zimě vytopenou šachtu a zničené drahé zařízení. Proto se doporučuje do šachet instalovat aktivní odvětrávání, a také  automatické čerpadlo, které hlídá připadné zavodnění a je schopno odčerpat vodu pryč z šachty ještě předtím, než jej voda zaplaví.

Výhody a nevýhody instalace do šachty a zahradního domečku

Zahradní domeček

Výhody

  • přehlednost a dobrá manipulace
  • žádné riziko vytopení
  • sucho
  • dostatek prostoru i pro další věci - bazénový vysavač, bazénová chemie

Nevýhody

  • vyšší pořizovací cena
  • zabírá místo na zahradě

Plastová šachta

Výhody

  • vše je ukryto v zemi, nezabírá místo na zahradě
  • nízká pořizovací cena

Nevýhody

  • nutnost řešit odvětrávání šachty
  • nutnost zajistit vodotěsnost
  • pokud šachta není opravdu velká, tak je celá instalace nepřehledná
  • riziko vytopení šachty
  • nutnost obetonování a armování

 

Technologie uložená přímo v domě

Kromě zahradního domečku a plastové šachty je zde ještě jedno řešení, které je nutno zmínit. Má v sobě výhody obou předešlých řešení - instalace technologie např. do sklepa domu. Tuto možnost nemá každý, každopádně se jeví jako nejvhodnější řešení - nemusíte nic stavět, technologie je schovaná v teple a suchu, snadnější zazimování, nehrozí zaplavení, nemusí se odvětrávat. Takové řešení má prakticky jen samé výhody.

Podívejte se také na další tipy ke stavbě a provozu bazénu, které najdete v článku Pár tipů pro stavbu a provoz bazénu aneb na co si dát pozor?

Laminátové bazény Krajča

Zavolejte nám!

Poradíme Vám s výběrem bazénu, vhodného bazénového příslušenství i zastřešení.

Nebojte se nás zeptat na cokoli, co Vás zajímá.

Volejte bazénového specialistu

+420 603 864 539