pár tipů pro stavbu a provoz bazénu aneb na co si dát pozor?

Zapuštěný bazén na zahradě stavíte zpravidla jednou v životě. Né všechno se dá však promyslet dopředu. Některé problémy se řeší za běhu, na něco se nemyslí vůbec a později se některé věci prostě řešit nedají nebo jen velmi těžko. Coby spokojený zákazník společnosti Bazény Krajča s.r.o. jsem se rozhodl podělit se o několik praktických zkušeností a sepsal jsem pár věcí, na které si dát při stavbě a provozu laminátového bazénu pozor, na které věci se zaměřit, a co vám usnadní údržbu bazénu.

1. Dobře si před stavbou bazénu rozmyslete detaily

Výkop dobře rozměřte, ať pak zbytečně nepřikopáváte. V našem případě by to bylo neskutečně pracné, protože jílovitá hlína ve spodních vrstvách byla opravdu usedlá a tvrdá jako kámen. Raději přibrat bagrem více, než méně :) Nezapomeňte promyslet, kam povedou bazénové hadice od skimmeru a zpětných trysek. Pohlídejte si pokud možno správný spád potrubí, usnadní Vám to zazimování bazénu. V našem případě byla hadice trochu zvlněná a  nešlo udělat perfektní spád od domečku k bazénu. Při zazimování tak profukuji hadici stlačeným vzduchem, abych vodu před zimou dostal z potrubí pryč.

Pokud je to možné, drenážní potrubí sveďte do kanalizace, případně zvažte, zda k bazénu kanalizaci nepřivést. Určitě se to vyplatí! V opačném případě, pokud řešíte odvodnění základové desky, budete muset vybudovat drenážní šachtu, kde umístíte čerpadlo, které vodu přečerpává do kanalizace a hlídat ho. Takové čerpadlo může jet i nepřetržitě, rychle se opotřebuje a spotřebuje nemálo elektřiny. Mít při ruce kanalizaci je vhodné i pro případ, kdy budete vypuštět vodu přes filtraci pryč, např. při propírání písku. Do kanalizace také můžete odvést kondenzát z tepelného čerpadla.

2. se svým elektrikářem Promyslete  elektroinstalaci

Nezapomeňte, že do šachty nebo zahradního domečku musíte dotáhnout kabel 5x4, na kterém bude namontován rozvaděč k bazénovým technologím. Rozvaděč by měl mít dostatečný počet pozic na jističe, případně časovač a další moduly. Raději vybírejte rozvaděč s patřičnou rezervou na další  moduly. Počítejte s tím, že zde můžete mít jističe pro filtraci, solinátor, zařízení na úpravu PH, tepelné čerpadlo, protiproud, bazénové světlo, osvětlení domečku či šachty, časovací relé, relé na dálkové ovládání některých zařízení, nějaké volné zásuvky pro bazénový vysavač, klasický vysavač atd. Možnosti je opravdu mnoho. V našem případě bylo 12 pozic málo a museli jsme přikoupit ještě jeden rozvaděč.

Více informací o stavební přípravě a tom, jak řešit stavbu bazénu svépomoci najdete v článku Jak na stavební přípravu svépomoci krok za krokem?

Pohled na elektroinstalaci v domečku

3. Příprava na tepelné čerpadlo

Domeček - instalace technologií

Myslete do budoucna - pokud přemýšlíte např. o tepelném čerpadle je vhodné už nyní pro něj udělat přípravu - nechat si nainstalovat tzv. bypass, na který se v budoucnu jednoduše připojí tepelné čerpadlo do bazénového okruhu. Stejně tak doporučuji nechat si nainstalovat solinátor do bypassu. Pokud by se totiž jednou porouchal, tak byste museli odstavit celou technologii. Bazén by tak po dobu opravy solinátoru nebyl udržovaný a s největší pravděpodobností by nastaly problémy s kvalitou vody. Pokud budete mít bypass bude stačit, když zavřete patřičné ventily a můžete solnátor nebo tepelné čerpadlo jednoduše odpojit bez toho aniž by oběh bazénové vody byl odstaven.

K tepelnému čerpadlu nezapomeňte natáhnout přívodní kabel, případně myslete na zásuvku. Většina tepelných čerpadel se ale nezapojuje do zásuvky, nýbrž přímo ke kabelu. Tepelné čerpadlo potřebuje odvod kondenzátu - vhodné je to spustit do kanalizace a nebo vyřešit jiným způsobem.

4. Spínání protiproudu

Je to věc, kterou Vás asi při plánování bazénu nenapadne řešit. V prvním roce provozu jsme však narazili na problém se spínáním protiproudu vestavným tlačítkem z bazénu. Jedná se o standardní řešení spínání všech typů protiproudů. Protiproud jsme v parném dni zapli, děti při něm blbli asi půl hodiny, ale ve chvíli, když jsme jej chtěli vypnout, nešlo to. Pomohlo až vypnutí přímo z rozvaděče protiproudu, což není úplně bezpečné, když vylezete mokří z bazénu. Toto bývá problém většiny protiproudých zařízení. Pravděpodobně se to je způsobeno tím, že v šachtě protiproudu je velké horko, vzduchová trubička, přes kterou spínání probíhá se nahřála, roztáhla se, a to problém způsobilo.

Spínání protiproudu se dá řešit vícero způsoby, např. si můžete nechat nainstalovat speciální dotykové piezoelektrické tlačítko někde do blízkosti bazénu (do podlahy), kde dosáhnete rukou přímo z bazénu. Tímto samozřejmě můžete řešit i spínání dalších zařízení, např. bazénového světla. To však vyžaduje myslet na to už při stavební přípravě, ať pak nerozebíráte/nerozbijíte podlahu a neřešíte přívod k tlačítku a instalační krabici dodatečně. Já jsem se to rozhodl řešit dálkovým ovládáním. Tlačítko protiproudu v bazénu funguje taky, ale máme možnost vypnout a zapnout protiproud i na dálku. Toto řešení obnáší rozšířit rozvaděč o další moduly a mít šikovného elektrikáře, který to namontuje. Celkově takové řešení vyjde na cca 5 000 Kč bez práce elektrikáře.

5. Šachta nebo domeček?

Na tuto otázku není jednoznačná odpověď a proto se této problematice věnuji v samostatném článku nazvaném Šachta nebo domeček?

6. ruční vysavač nebo automatický robot?

Ve snaze ušetřit, jsem pořídil ruční vysavač s 10 metrovou hadicí. Po napojení na skimmer a zdlouhavému zavodňování hadice jsem spustil filtraci a začal jsem vysávat. K mému očekávání nebyl výkon tak vysoký, jak jsem si představoval a vysávání trvalo déle než jsem očekával. To nemluvím o tom, že běžela filtrace a všechna zařízení okolo ní (solinátor, úprava Ph, ...). Samotným vysáváním se také zanáší filtrační písek a proto je čas od času písek proprat (volbou správné polohy 6-ti cestného ventilu na filtraci). Vzhledem k pracnosti a časové náročnosti jsem se rozhodl toto zavrhnout.

Začal jsem sbírat informace o bazénových robotech. Variant bylo několik - od poloautomatických řešení až po automatické roboty. Slovo "poloautomatický" ve mě zanechává stopu hořkosti a tak jsem nakonec vybíral s automatických robotů. Opět se nabízelo několik možností - roboti, kteří čistí jen dno, ale i roboti, kteří čistí i stěny a bazénovou linku. Řekl jsem si, že nebudu dělat kompromisy a pořídím robota, který vyčistí celý bazén. Nakonec jsem si zakoupil automatického bazénového robota Dolphin S200 v ceně okolo 35 000 Kč.

Automatický bazénový robot - Dolphin S200

Robot má 2 hodinový vysávací program, při kterém se snažil projet opravdu vše. Co mu činilo velké problémy, stejně jako asi všem automatickým robotům, byly schody. Ty vynechal, protože byly nad jeho síly. Někdy je vyjel, někdy zase ne. Rohy schodiště nevysal vůbec. Čištění bazénové linky mi příjde jako vyloženě marketingová věc, než aby to bylo k užitku. Stejně jako stěny bazénu, které se obecně nezanáší. Bazénovou linku od mastných nečistot Vám nevyčistí. To musíte udělat sem tam sami. Každopádně automatický robot vám ušetři moře času a to i za tu cenu, že po každém vysávání musíte vyčistit filtry, které jsou ve vysavači. Příště si však koupím automatického robota, který čistí jen dno. Takové vysavače se pohybují okolo 15 000 Kč a troufnu si říci, že je to více než dostatečné - více od vysavače nepotřebujete.

7. K čemu bazénová chemie, když mám solinátor a dávkovač Ph?

Říkáte si k čemu bazénovou chemii ještě potřebuji, když mám automatiku? Písková filtrace a bazénový robot filtruje vodu od nečistot, solinátor vyrábí ze soli chlór, který ničí mikroorganismy, dávkovač Ph dávkuje přípravek Ph- do bazénové vody a udržuje hodnotu Ph na normálu. Do bazénu určitě napouštějte jen vodu z řádu, nikoliv ze studny nebo jiných zdrojů. Vyhnete se tak nutnosti vyrovnávat hodnoty Ph vody a dalších parametrů. Kvalitu vody měřte třeba jednou týdne speciálními testery, což jsou papírové proužky, které barevně znázorňují obsah určitých látek ve vodě. Vyplatí se sledovat následující hodnoty:

Testovací pásky na testování kvality vody v bazénu

a) volný chlór - pokud je volného chlóru hodně, můžete to pocítit např. pálením očí nebo různými kožními reakcemi. Pokud ho je opravdu hodně, což se může stát tak, že se v bazénu dlouho nikdo nekoupe a ve vodě není vlastně co ničit, tak stačí otevřít zastřešení bazénu ať se chlór odvětrá a snížit produkci chlóru na solinátoru na minimum.

b) hladina Ph - tuto hodnotu obvykle hlídá automat na Ph, avšak čas od času je lepší si tuto hodnotu zkontrolovat zda opravdu sedí. Pokud ne, tak možná nastal čas zkalibrovat sondu automatiky na dávkování Ph.

c) celková alkalita - představuje souhrn bazických látek rozpuštěných ve vodě, které zabraňují náhlým změnám pH. Alkalita má vliv na účinnosti dezinfekce, na úpravu hodnot pH, tvorbu sraženin různých složek z vody a na korozi kovových součástí. Je-li celková alkalita příliš vysoká, bývá také příliš vysoké pH a navíc vykazuje vysokou míru stability – tzn. že i když je dávkováno Ph- tak Ph zůstává stále vysoké. Je-li alkalita příliš nízká, pH není stabilní a má velmi velké a časté výkyvy. Tuto vlastnosti vody musíte řešit sami. Většinou bývá alkalita nízká a tak stačí doplnit vhodný přípravek na zvýšení alkality. Pozor, ať vodu nepředávkujete alkalizačním přípravkem. Alkalita se pak těžko snižuje, takže opatrně.

 

Laminátové bazény Krajča

Zavolejte nám!

Poradíme Vám s výběrem bazénu, vhodného bazénového příslušenství i zastřešení.

Nebojte se nás zeptat na cokoli, co Vás zajímá.

Volejte bazénového specialistu

+420 603 864 539